Cover image

Lidové misie – Zábřeh

Když to bude pod ochranou andělů strážných, tak se to vydaří. Toto byla věta, do které jsme vkládali svou naději, když jsme spolu s o. Radkem Maláčem seděli na faře v Zábřeze a přemýšleli, co bude s lidovými misiemi v této farnosti. První termín misií byl od 20.3. – 29.3. ale protože přišel coronavirus, museli jsme je přeložit. Jediné volné datum, které jsme v té době viděli, byl 2. říjen (svátek andělů strážných) a týden, který následoval. Tak jsme se domluvili, že to uděláme v říjnu. V létě přišlo příjemné uvolnění od koronavirové krize a začínali jsme doufat, že se to už nevrátí. Po misiích v Hošťálkové (začátkem září) se však situace začala radikálně zhoršovat a koncem září opět nastupoval nouzový stav. Naštěstí nebyl zákaz vycházení. Vláda rozhodla, že od 4. 10. může být na mši jenom 100 lidí. Protože jsme si byli vědomi, že máme v programu na každý den mši ráno i večer, tak jsme s pomocí Boží a andělů strážných začali. Je pravdou, že některé věci jsme museli z důvodu pandemie z programu vypustit. Lidové misie začaly v domluveném termínu, a to modlitbou a odevzdáním klíčů od farního kostela. Odevzdával nám je o. Kryštof, protože o. Radek byl v ten den na operaci. Do pondělí byl program podle plánů. Od pondělí jsme se mohli zaměřit na mše, promluvy během nich a samozřejmě na zpovídání. Já tak rád říkám, že každé misie přinášejí něco nového a bylo tomu tak i v Zábřehu. Proč? Všechny mše a přednášky byly vysílání přes internet, a tak nás mohlo sledovat víc lidí. Protože ne každému vyhovuje přijít do kostela ve stanovený čas. Navíc lidé, kteří byli ráno, mohli si poslechnout kázaní i na večerní mši. V pondělí nám přišla na výpomoc s. Kristýna Zachovalová DKL, která nabídla takovou pomoc tzv. naslouchání. Pokud někdo měl problém a chtěl si popovídat, tak se na ní mohl obrátit. Nemocné jsme nenavštěvovali. Ve čtvrtek přijel na výpomoc i spolubratr z Dobrušky P. Branko Štefúň a během týdne nám vypomáhal se zpovědí i P. Kristián Libant CM. Protože Zábřeh je veliká farnost. Věřím, že Bůh konal i během těchto misií. Jsem si jistý, že každé dobré nebo povzbudivé slovo, navíc v tomto čase, přijde vhod. Chci poděkovat všem, kteří se zapojili do přípravy misií. Letáčky s programem se roznášely dokonce dvakrát. Jednou v březnu a podruhé v září, poděkovat za starostlivost během misií a o. Radkovi za pozvání. Chci poděkovat farníkům. S o. Františkem Honíškem CM, se kterým jsem celý čas vedl lidové misie, jsme postřehli z jejich tváří, že naslouchají. Bylo na nich vidět, že mají hlad po Božím slovu. Misie jsme ukončili 11. 10. 2020 požehnáním misijního kříže. Naposledy se lidové misie v této farnosti konaly v roce 1948. Ať je za všechno pochválen Bůh. Přednášky a mše si můžete najít na stránce www.youtube.com (Římskokatolická farnost Zábřeh)