Lidové misie

Proč právě lidové misie?

Možná si kladete otázku, jaký je rozdíl mezi lidovými misiemi a duchovní obnovou? Není to stejné?

• První základní rozdíl je v tom, že lidové misie vedou misionáři patřící k řádům, které k tomu dostaly souhlas a požehnání od papeže. Misionáře sv. Vincenta de Paul potvrdil papež Alexander VII.
  • Misionáři přicházejí s pověřením od svatého otce. K tomuto poslání obdrželi od papeže i privilegia. Např.: Na závěr misií se žehná misijní kříž, u kterého mohou věřící každý rok na den ukončení misií získat plnomocné odpustky, stejně jako na den Povýšení sv. kříže.
  • Misie jsou pro všechny věkové skupiny. I když trvají jenom týden, snažíme se do programu zahrnout každou věkovou skupinu – děti, mládež, manžele, staré i nemocné lidi.
  • To, co se snažíme zdůraznit my, duchovní synové sv. Vincenta, je skutečnost, že nemůžeme překonávat své hříchy nebo zlé sklony svou vlastní silou, ale jenom s Boží pomoci. Dáváme tedy důraz na to, aby si lidé dali do pořádku svůj svátostný život. Dáváme každému možnost přistoupit k svátosti smíření a přijmout eucharistii.
  • Je něco specifického v lidových misiích misionářů vincetinů? Náš zakladatel sv. Vincent de Paul klad důraz a vybízel nás k tomu, abychom lidem nabízeli generální, to znamená celoživotní svatou zpověď. A v této tradici, jejíž bohaté ovoce vidíme i v dnešní době, pokračujeme.
  • Lidové misie přinášejí také psychologický prvek: Kněží jsou ve farnosti celý týden. A tak padá přirozený stud vyznat se ze svých hříchů, zvláště z těch těžkých, někdy velmi zraňujících.
  • Další výhodou misií oproti duchovní obnově je, že lidové misie se konají u vás doma ve farnosti, a tak nemusíte nikam jezdit.

Lidové misie a duchovní obnovy – konané členy českého misijního týmu:

Lidové misie:

2023: Vlčnov, Hluk, Bojkovice

2022: Břest, Vsetín, Vrbno pod Pradědem

2021: Bánov, Nová Hradečná, Újezd u Valašských Klobouk

2020: Strání, Hošťálková, Zábřeh

2019: Střelice u Brna, Ostrava – Stará Bělá, Bzenec, Vlachovice, Uherský Brod, Šumice

2018: Březová u Uh. Brodu, Pitín, Poštorná u Břeclavi, Lednice, Nová Paka, Zdounky

2017: Bystré v Orlických horách, Loštice a Moravičany, Polešovice

2016: Přibyslav, Dolní Dobrouč, Dlouhá Loučka, Zvole, Šlapanice

2014: Koričany, Dřevohostice, Veľké Karlovice

2013: Štítná nad Vláří, Jaroměřice, Kokory